GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK


Mi az állapotfelmérés és hogyan zajlik?


Az első alkalom a segítséget kérő fizikai és mentális állapotának, valamint a fennálló szerhasználati vagy viselkedési probléma súlyának felméréséről szól. Számba vesszük az elérhető személyes erőforrásokat, a rendelkezésre álló támogató rendszereket, a lehetséges terápiás célkitűzéseket, és döntünk arról, elkezdjük-e a konzultációs munkát.

Mi az egyéni konzultáció és hogyan zajlik?


A közös munka kezdetén megtervezzük a felépülési folyamat célját, időkereteit, gyakorlati lépéseit és eszközeit. A személyes vagy online találkozások során folyamatosan nyomon követjük a változási folyamat előrehaladását, értékeljük a józanodásban elért eredményeket, elemezzük az esetleges elkövetett hibák tanulságait.

Mi a hozzátartozói konuzltáció és hogyan zajlik?


A hozzátartozó szerepe is megnő, amennyiben a szerhasználó a változás útjára kíván lépni. A társ így leállíthatja a régóta fennálló játszmákat, vissza tudja adni ismét a felelősséget az érintettnek, így ismét elindulhat egy felelős, felnőtt, egyenrangú kapcsolat. A hozzátartozó segíthet, hogy a motiváció megmaradjon és erősödjön, valamint, hogy a józanság tartós is maradjon a közös változás eredményeként. Ezeknek a módszereknek az elsajátításában tudok segíteni.

Mi a családi, párkapcsolati konzultáció és hogyan zajlik?


A családtagokkal vagy házaspárokkal, rendszerszemléletű megközelítést használva közösen dolgozunk az őket és közös életüket feszítő, sokszor a szerhasználathoz köthető elakadások és problémák azonosításában és megoldásuk kezdeti lépéseiben. A munka során cselekvési terveket készítünk, a változások folyamatát közösen követjük.

Nem vagyok benne biztos hogy tudnak segíteni.


Az első és legfontosabbat megtette azzal, hogy segítséget kért. Ez minden változás alapja, én segíteni tudom a változása kezdetén és a további munka folyamán is.

Nem akarom hogy mások tudják a problémáim!


A konzultációkon elhangzottak ott is maradnak, semmilyen információ nem kerül ki, ezt biztosítja a nyugodt környezet és a diszkrét helyszín egyaránt.

Jól elvagyok, de a családom ultimátumot adott.


Mindig a legközelebbi hozzátartozó látja, hogy a szerhasználat milyen negatív hatással jár. A szerhasználat először valóban jó és el is tölthet jó érzéssel, viszont amint mások életére is kihatással van és ennek hangot is adnak, akkor érdemes egy konzultáció keretében bővebben is megvizsgálni ezt az állapotot.

Már többször próbáltam leszokni és nem ment!


A leszokás vagy a szerhasználat csökkentése nem egyszerű folyamat és tapasztalataim szerint egyedül nagyon ritkán sikerül. A konzultációk alatt kidolgozunk cselekvési terveket és stratégiákat, hogy ne kudarccal végződjön a próbálkozása

Miért baj az hogy jól érzem magam ha iszom, drogozok?


Eleinte mindenki élvezi a szerhasználatot. Viszont eljön az a pont, ahol már semmi élvezetet nem nyújtanak a szerek, viszont akkor már általában elvesztettük az
uralmat a használat felett. Ezt a folyamatot tudjuk elkerülni vagy megállítani a közös munka során.

Biztosan tudják hogy én mit élek át?


Felépülőként ismerem ezeket a kezdeti érzéseket. A felépülésem elején minden kétely, félelem, bizonytalanság bennem is megvolt, de végül megmutatták az előttem
járó felépülők és szakemberek, hogy van másik út is és ez nyugalommal és bizalommal töltött el. A közös szerhasználati múlt, és a leküzdött nehézségeik erőt adtak a folytatáshoz, ezt tudom önnek is átadni a személyes tapasztalataimmal.

Feltétele-e a konzultációnak az absztinencia?


A konzultáció során javasolt, mivel ennek hiányában koncentrációs és kommunikációs nehézségek jelentkezhetnek, amelyek rontják a hatékonyságát a közös munkánknak.

Ha nem hagyom abba az ivást, mi lesz?


Minden droghasználat, beleértve az italt is, hosszabb használat után függőséget okoz. Amikor ez kialakult, onnantól csak minden nehezebb lesz és egyre súlyosbodik a használó fizikai és lelki állapota. Bármelyik szer túlzott mértékű fogyasztása.

Lehetséges, hogy boldog legyek függőségek nélkül?


A függőség, hatalmas teher minden téren. Az én tapasztalatom az, hogy a valódi, más minőségben megélt boldogság a függőségek leküzdése után kezdődik el minden felépülni vágyó életében.

Az segít-e, ha mostantól keményen edzeni járok?


Ha a függőség kialakult, akkor nem elégséges a kemény edzés. A valódi, személyiségváltozással is járó felépülő munka mellett viszont kiegészítő tevékenységként ajánlott az edzés, de nem azonnal, és itt is ajánlott a fokozatosság.

Mit tudok tenni, ha visszaestem?


A felépülés sokszor elkerülhetetlen mozzanata, hogy összetett okok miatt mégis bekövetkezik az ismételt szerhasználat. Különbséget kell tenni a megcsúszás (egyszeri, rövid ideig tart) és a visszaesés (a régi szerhasználat folytatása, azonos vagy még intenzívebb használattal) között. Egyik sem örömteli, de segítővel végzett munka kapcsán kisebb az esélye, hogy ez megtörténik. A visszaesés elkerülése végett az un. relapszus prevenció segít, amit egyéni konzultációk során is érintünk minden esetben.

A tabletták kevésbé ártanak, mint az alkohol, miért szokjak le mégis?


Az orvos által felírt bizonyos gyógyszerek ugyan úgy függőséget okozhatnak, mint bármilyen más drog. Hasonló módon van lehetőség ezeket letenni és a tiszta, szermentes életet választani.

Van e mód gyógyszerek felíratására?


Addiktológiai konzultánsként nekem nincs jogosultságom erre. A túlzott gyógyszerhasználat negatív módon befolyásolná a közös munkát, így azoknak a csökkentésének elkezdése javasolt, amennyiben orvosa is jóváhagyja. Amennyiben ez mégis indokolt, akkor szakembert tudok javasolni.

Miért veszélyes, ha visszaesem?


Bármelyik szerhasználat esetén a visszaesés amiatt veszélyes, mert az elfogyasztott mennyiség mindig csak emelkedik, sosem csökken. A tapasztalat az, hogy visszaesés után sokkal súlyosabb testi és lelki mélységből kell ismételten elkezdeni a felépülést, így gyakran ez még több teherrel jár a visszaesést követően.

Sokat fogadkoztam, ígérgettem, de, mégsem tartottam be egyetlen ígéretemet sem. Most már szinte senki sem hisz nekem:
Az eddigi tapasztalatok alapján a szermentes élet és a felépüléssel járó változások visszaadják a hitelességet is, és az idővel a megromlott kapcsolatok is javíthatók lesznek.

Mi lesz, ha meghízom, ha nem iszom és nem drogozom?


Súlyváltozás tapasztalható bizonyos szerek elhagyása után, de ez sok más tényező is befolyásolja. Összességében elmondható, hogy elfogadható mértékű súlyváltozás normális és még mindig kezelhetőbb, mint a szer további használata.

Lehet e új életet kezdeni 50 felett?


Igen, lehet. A józan élet elkezdése, a felépülés nem korhoz kötött.

30 éve alkoholista vagyok. Akkor is tudtok segíteni?


Amennyiben Ön is így dönt, hogy a józanság lesz a legfontosabb az életében, akkor igen

Mennyi idő míg a szervezetem regenerálódik?


Egyénenként változó. Absztinens életmód mellett általában 3-9 hónap után jelentős változások következnek be a szervezet működésében.

Nem elég, ha csak kevesebbet iszom?


Amennyiben már függőségről beszélhetünk, akkor a csökkentés nem elégséges, csak a teljes absztinencia a járható út.

A függőségre való hajlam örökölhető?


A függőség bio-pszicho-szociokulturális-spirituális betegség, valóban nagyobb a veszélye, ha valakinek a felmenői között is volt szerhasználó. A a jelenlegi kutatások szerint a leginkább meghatározó tényező mégis a szociokulturális közeg, tehát fontos, hogy a környezetében mit látott, milyen hatások érték és milyen mintákat követ valaki. Elmondható, hogy a hajlam örökölhető, de ez még nem vezet egyenesen a függőséghez.

De mit mondjak a gyerekeimnek?


Kezdje el a változást és a felépülést segítséggel és idővel a környezetében élők is érzékelni fogják a változását. Idővel a családi kapcsolatokban is bekövetkezhet változás közös munka eredményeképp.


Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ azért, hogy weboldalunk használata során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani.